Chłopy są tak małą miejscowością, że całą ją można przejść zaledwie w kilkanaście minut. Ta jej mała wielkość jest jednocześnie jej główną zaletą, uniemożliwiającą jednoczesny pobyt tysięcy wczasowiczów. Został tu zachowany układ urbanistyczny, dzięki któremu Chłopy zostały wpisane do rejestru zabytków. Jak podają liczne źródła, Chłopy są jedyną wsią rybacką zachowaną w Polsce. W pierwszej wzmiance pochodzącej z XIII w. Chłopy nazywano Borowem. Nazwa wywodziła się najprawdopodobniej od rozległych borów, które otaczały wieś. Wprowadzony zakaz wznoszenia wysokich, kilkupiętrowych budowli oraz obecność kilku XIX-wiecznych chałup podkreśla wiejski charakter Chłopów a jednocześnie nadaje im swoistego uroku.

Na terenie wsi znajduje się kilka pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych oraz wiele ośrodków wypoczynkowych . Wielu gospodarzy oferuje także całodzienne wyżywienie. W Chłopach znajduje się przystanek końcowy autobusów PKS, stanowiący swojego rodzaju centralny punkt miejscowości. Widać stąd drogę prowadzącą do Sarbinowa. Jadąc drogą na południe, można dostać się do Będzina i do drogi głównej, prowadzącej z Koszalina do Kołobrzegu.

Najważniejszą atrakcją Chłopów jest port rybacki, gdzie kutry są wciągane na brzeg a w boksach rybackich można kupić świeżo złowioną rybę. (flądra, dorsz, turbot, łosoś, węgorz)

Do dyspozycji wszystkich jest wspaniała, szeroka i czysta plaża.

W promieniu 25km od domków naprawdę jest co zwiedzać:

- ogrody "Hortulusa"

- latarnia w Gąskach

- liczne zabytki Koszalina

- Kołobrzeg i jego atrakcje

- latarnia i most przesuwny w Darłówku

Szczegółowy opis interesujących miejsc w informatorze drukowanym, który będzie w każdym domku

Najważniejszą i najprzyjemniejszą formą spędzania czasu nad morzem jest wylegiwanie się na plaży i kąpiel w Bałtyku
Chcącym zażyć trochę ruchu  polecam wycieczki rowerowe wzdłuż wybrzeża i w głąb lądu.

Godna polecenia jest wycieczka do Kołobrzegu o długości 35 km w jedną stronę. Prowadzi ona po części międzynarodowym szlakiem wzdłuż wybrzeża Bałtyku.
W drugą stronę można pojechać do Darłówka , długość ok. 50 km w jedną stronę. Oczywiście obydwa warianty można skrócić lub wydłużyć , biorąc pod uwagę własne możliwości.

Kolejną atrakcją godną polecenia są spływy kajakowe Parsętą i  Radwią  .

W wielu pobliskich jeziorach i rzeczkach można łowić ryby , po wykupieniu pozwolenia na dany akwen.

Na oddalonym o 15 km lotnisku aeroklubu w Podczeli można sobie polatać motolotnią lub małym samolotem turystycznym w towarzystwie doświadczonych lotników.

Pod koniec sierpnia i we wrześniu zapraszamy na wspaniałe grzybobrania w pobliskich lasach. Piękne i grzybowe tereny znajdują się około 20 km od ośrodka.

Koszalin strony internetowe
 

www.wakacje.nad.morzem.net        mielno pokoje        domki nad bałtykiem        chłopy noclegi